stim ca d(aer) = M.hidroc./M.aer ; M.aer = 28,9 g/mol
=> 1,94 = M.hidroc./28,9 => M.hidroc. = 28,9x1,94 = 56 g/mol
daca este hidrocabura vom avea in compozitie doar C si H
=> %H = 100% - %C = 100-85,71 = 14,29%
notam hidrocarbura ca CaHb
=> 100% ............. 85,71%C ......... 14,29% H
56 g .............. 12a .................... b
=> a = 4 si b = 8
=> Fm = C4H8
stim ca Fm = (Fb)n ; unde n = are valori intregi de la 2
=> Fb = (CH2)4