Răspuns :
Răspuns: A) 1 / 71000
Explicație:
luam un mol de gaz.
Volumul ocupat de un mol de gaz in conditii normale este de 22,4 litri = 22,4 dm³ = 0,0224 m³
Stim ca numarul de molecule dintr-un mol de gaz aflat in conditii normale este egal cu numarul lui Avogadro NA
NA = 6,022 x 10 ²³ molecule / mol
Volumul unei molecule este volumul unei sfera cu diametrul de 10⁻¹⁰ m
Volum sfera = 4π R³/3
Raza = D /2
Volum molecula =( 4 π D³) / (8x3) = π 10⁻³⁰ / 6 = 0,5236 x 10⁻³⁰ m³
volumul moleculelor = numarul de molecule x Volumul unei molecule
Vm = 6,022 x 10²³ x 0,5236 x 10⁻³⁰ m³ = 3,154 x 10⁻⁷ metri cubi
daca volumul total ocupat de gaz este 0,0224 m₃, volumul tuturor moleculelor va fi mai mic de :
0,0224 : 3,1549 x 10⁻⁷ = 71 040 ≈ 71000
moleculele constituie 1 /71000 din volumul total ocupat de gaz.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!