👤

9. Corpul unui pendul elastic orizontal a fost abătut de la poziţia de echilibru, apoi lăsat liber. Ce viteză avea corpul la trecerea prin poziţia de echilibru, dacă energia potenţială maximă a resortului deformat E p max = 10 J, iar masa corpului m = 200 g?
URGENT VA ROG!!​


Răspuns :

Răspuns:

Salut

E=Ep=10 J

Aceasta se transforma în energie cinetica:

Ec=m*V^2/2

m*V^2/2=10J

V=radical 2*10/m

m=200=0,2kg

V=radical 100=10m/s.