👤

un amestec echimolar de clorură de sodiu clorură de potasiu cu masa de 26,6 g se dizolvă in 173, 4 g de apă. Determină compoziția procentuală de masă a soluției obținute.​

Răspuns :

Răspuns:

md=26,6g

m,apă =173,4g apă

ms=?

c=?

ms =masa de apă +masa de substanță dizolvată

ms=md+m,apă

concentrația procentuala

c=(md×100)÷ms

ms=173,4+26,6= 200g soluție

c=(26,6×100)÷200

c=13,3%

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari