Răspuns:
Explicație:
3moli CuSO4
cantitatea de Cu
M CuSO4= 64 + 32 + 4.16=160--------> 160g/moli
m = n . M
m= 3moli .160g/moli = 480g CuSO4
160 g CuSO4-------------64g Cu
480g CuSO4------------------xg Cu
x= 480 . 64 : 160 = 192 g Cu
n= m : M
n= 192g : 64g/moli= 3moli Cu