👤

calculează accelerația unei mașini care pornește din repaus și atinge viteza de 72 km/oră în 10 secunde.​

Răspuns :

[tex]\vec{v}=72 \ km/h=20 \ m/s \\ \Delta t=10 \ s \\ \vec{a}=\frac{\vec{v}}{\Delta t}=\frac{20 \ m/s}{10 \ s} \\ \Rightarrow \boxed{\vec{a}=2 \ m/s^2}[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari