Răspuns :
Răspuns:
Se da
m(CuO)-80g
V(niu)-?
V(CuO)=m(CuO)/M(CuO)
M(CuO)=64+16=80g/mol
V(CuO)=80g/80g/mol=1mol
Răspuns:
MCuO=64+16=80g/mol
nCuO=m/M=80/80=1mol
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!