Răspuns :
[tex]\Delta x=2 cm=0,02 m\\ F_{el}=k\Delta x=>k=\frac{F_{el}}{\Delta x}=\frac{50}{0,02}=2500 N/m[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!