👤

Calculează masele molare pentru acizi

- carbonat de sodiu (Na2CO3)
- sulfat de potasiu (K2SO4)
- sulfat de aluminiu (Al2(SO4)3)
- fosfat de sodiu (Na3PO4)
- fosfat de magneziu (Mg3PO42)

va rog eu rpd


Calculează Masele Molare Pentru Acizi Carbonat De Sodiu Na2CO3 Sulfat De Potasiu K2SO4 Sulfat De Aluminiu Al2SO43 Fosfat De Sodiu Na3PO4 Fosfat De Magneziu Mg3P class=

Răspuns :

Răspuns:

În ordine: 106 g/mol, 174 g/mol, 342 g/mol, 164 g/mol, 262 g/mol.

Explicație:

Pentru a calcula masele molare (M) a unei substanțe, trebuie să știm masele atomice (A) ale elementelor componente substanței - pe care le luăm din tabelul periodic și le aproximăm.

M(Na₂CO₃) = 2 × A(Na) + A(C) + 3 × A(O) = 2 × 23 + 12 + 3 × 16 = 106 g/mol

M(K₂SO₄) = 2 × A(K) + A(S) + 4 × A(O) = 2 × 39 + 32 + 4 × 16 = 174 g/mol

M(Al₂(SO₄)₃) = 2 × A(Al) + 3 × A(S) + 12 × A(O) = 2 × 27 + 3 × 32 + 12 × 16 = 342 g/mol

M(Na₃PO₄) = 3 × A(Na) + A(P) + 4 × A(O) = 3 × 23 + 31 + 4 × 16 = 164 g/mol

M(Mg₃(PO₄)₂) = 3 × A(Mg) + 2 × A(P) + 8 × A(O) = 262 g/mol

-Mihai

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari