👤

un corp plecand din repaus ajunge la viteza de 100 km pe ora in 4 secunde.Calculeaza acceleratia corpului.VA ROG URGENT DAU CORONITA

Răspuns :

Corpul pleaca din repaus deci viteza initiala este nula, v₀=0

v=100 km/h=27,7 m/s

v=v₀+at<=> 27,7=0+4a=>a=27,7/4=6,94 m/s²

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari