👤

Ce cantitate de oxigen se găsește în 54 g apă și 120 g Na OH? Urgent!!! ​

Răspuns :

Răspuns:

MH2O=2×1+16=18g/mol

18gH2O........................16gO

54gH2O........................xgO

x=54×16/18= calculeaza

MNaOH=23+16+1=40g/mol

40gNaOH...................16gO

120gNaOH....................ygO

y=120×16/40= calculeaza

Explicație: