👤

un mobil sa deplasat rectiliniu uniform cu viteza de 36km/h timp de 2 minute .Aflați distanta parcursa
Ajutor!!!! ​


Răspuns :

[tex]\vec{v}=36 \ km/h=10 \ m/s \\ t=2 \ min=120 \ s \\ \vec{v}=\frac{d}{t} \\ \Rightarrow d=\vec{v}t=10 \ m/s \cdot 120 \ s \\ \Rightarrow \boxed{d=1 \ 200 \ m=\bold{1,2 \ km}}[/tex]