Răspuns :
Explicație pas cu pas:
a) 3 × ( 45 + 15) = 3× 60 = 180
d) 23 × ( 718 - 162) = 23 × 556 =
g) 2413 × ( 1001 - 1) = 2413 × 1000 = 2413000
b) 20 × ( 48 + 2) = 20 × 50 = 1000
e) 15 × (38 + 162) = 15 × 200 = 3000
h) 2029 × ( 599 + 1) = 2029 × 600 =
c) 28 × ( 521 - 21) = 28 × 500 =
f) 702 × ( 65 + 35) = 702 × 100 = 70200
i) 1289 × ( 337 + 663) = 1289 × 1000 = 1289000
Răspuns:
a) 3·(45+15) =3·60=180
d) 23·(718-162)=23·556=12788
g) 2413·(1001-1)=2413·1000=2413000
b) 20·( 48+2)=20·50=1000
e) 15·(38+162)=15·200=3000
h) 2029·(599+1)=2029·600 =1217400
c) 28·(521-21)=28·500=14000
f) 702·( 65+35)=702·100=70200
i) 1289·( 337+663)=1289·1000=1289000
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!