👤

Un punct material efectuează oscilații armonice cu amplitudinea A=60 cm, pornind din poziția de echilibru. Să se scrie ecuația de mișcare a punctului material, știind că după t=T/3 de la începutul mișcării el se află la poziția x=30 cm.

Răspuns :

[tex] x(t)=60\sin(\omega t) [/tex] unde [tex] \omega=\frac{2\pi}{T} [/tex]. Este imposibil.