Răspuns :
Răspuns:
P = 36,8 kW = 36800W
m (masa combustibilului, in cazul de fata masa benzinei) = 16kg
q (puterea calorica) = 45,98 MJ = 45.980.000J
n (randamentul) = 25% = 0,25
v = 54 km/h = 15 m/s
Δx (distanta) = ?
Explicație:
Q (caldura) = m * q
= 16 * 45.980.000 = 735.680.000 J
n = L/Q ⇒ L = n * Q = 0,25 * 735.680.000 = 183.920.000 J
P = L/Δt ⇒Δt = L/P = 183.920.000 / 36800 = 4997,82 s
v = Δx/Δt ⇒ Δx = v * Δt = 15 * 4997,82 = 74.967 m = 74,967 Km
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!