👤

in cati moli de CaSo4 (suflat de calciu) se afla 8kg de sulf ?

dau coroanaaa​


Răspuns :

Răspuns:

m= 8kgS=8000gS

MCaSO4 =40+32+4×16=136g/mol

136gCaSO4..........32gS

xgCaSO4..............8000gS

x=136×8000/32=34000gCaSO4

n=m/M=34000136=250moli CaSO4

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari