👤

in cati moli de CaSo4 se afla 8kg de sulf ?
dau coroana​


Răspuns :

Răspuns:

8kgS=8000gS

MCaSO4 =40+32+4×16=136g/mol

136gCaSO4..........32gS

xgCaSO4..............8000gS

x=136×8000/32=34000gCaSO4

n=m/M=34000136=250moli CaSO4.