👤

ajutor dau coroana...​

Ajutor Dau Coroana class=

Răspuns :

Răspuns:

1. a. 1Mol CaO =56 gr

1Mol NaOH=40 gr

b. 5 moli H2O, cati litri?

1 mol H2O = 18 gr ( 2 x 1 + 16 = 18 )

5 moli = 18 x 5 = 90 gr

90 gr = 0,09 l

Explicație:

(40 + 16 )

( 23 + 16 + 1 ) ; H = 1

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari