👤

ce cantitate de oxigen se găsește în 7 moli de carbonat de calciu. M=7Moli CaCo3 Aca=40,AO=16 Ac=12 mo=? Câți atomi de oxigen sunt? ​

Răspuns :

Răspuns:

MCaCO3 =40+12+3×16=100g/mol

1mol CaCO3..........48gO

7moli CaCO3.......xgO

x=7×48/1=calculează