Răspuns :
daca este o hidrocarbura vom avea decat C (din CO2) si H (din H2O)
1 mol CO2 ........ 44g ........... 12g C
22g ........... x=6 g C
1 mol H2O .......... 18g ............. 2g H
4,5g ............ y= 0,5g H
din reactia cu hidrogenul deducem cate legaturi pi sunt prezente in molecula
0,25 L 0,5 L
CxHy + nH2 --> CxH2y+2n
22,4 22,4n
=> n = 2
daca se consuma 2 moli H2 => 2 leg pi
CaH2a-2
14a-2 g hidroc. ........... 12a g C ............ 2a-2 g H
6,5g hidroc. .................. 6g C
=> a = 2
=> C2H2, M= 26 g/mol
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!