👤

10. (1p) Un corp cu masa de 800g este suspendat de un resort elastic și îi produce acestuia o alungire de 4 cm. Calculati constanta elastica a resortului . Se da : g = 10 N/kg.

Răspuns :

m = 800g = 0,8kg

Dl = 4 cm = 0,04 m

k?

g = 10 N/kg

Fe = G = mg = 8N

Fe = k * Dl

k= Fe/Dl

k= 8N/0, 04 m= 200 N/m