Răspuns:
H2O apă, are 2atomi și atom O
masa moleculară
M H2O =(2×1)+16=18g/mol
CO2 dioxid de carbon,
are 1 atom carbon și 2 atomi O
masă moleculară MCO2=12+(2×16)=44g/mol
sarea de bucătărie sau clorura de sodiu
NaCl
atomi, are1 atom sodiu și 1 atom clor
masă moleculară
MNaCl=23+35,45=53,45g/mol