👤

Un pieton, miscanduse uniform rectiliniu a parcurs un drum de 480m timp de 16 min determina viteza pietonului i. M/s​

Răspuns :

Răspuns:

16 minute =16*60secunde =960 secunde

[tex]v = \frac{d}{t} = \frac{480}{960} = \frac{1}{2} = 0.5m \: pe \: s[/tex]