👤

12. Doi agricultori vindeau mere la iarmaroc. Primul le vindea in lăzi a câte 15 kg, la pretul de 90 de lei lada, iar al doilea - in pungi a câte 2 kg, la pretu de 19 lei punga Care dintre ei vindea mai ieftin? cu tabel va roggggg dau coroana & 20 puncte​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

15 kg..................90 lei

1 kg....................90 : 15 = 6 lei /kg

______________

2 kg...................19 lei

1 kg....................19 : 2 = 9,5 lei/kg

______________

6 < 9,5

Primul vinde mai ieftin.