👤

Realizați o problemă pornind de la: 2fe + 3cl2 → 2fecl3. De referat, să fie despre moli. Vă puteți da datele problemei aleatorii, important e să fie folosită reacția chimică de mai sus.

Răspuns :

Răspuns:

Calculati numarul de moli  care se formeaza in urma reactiei  complete a 213g clor  cu fierul

MCl2=71g/mol

n=213/71=3moli Cl2

          3moli .... 2moli

2Fe + 3Cl2  →  2FeCl3

          3moli ....... xmoli

x=3×2/3=2 moli FeCl3

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari