👤

Care este numărul de atomi de sulf conținuți în 126g Sulf?

Rapid!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

126g S

nr. atomi S

n=126g : 32g/moli=3,9375 moli S

1mol S -----------6,023.10²³atomi S

3,9375 moli---------------x

x= 3,9375 . 6,023.10²³= 23,7155625 .10²³atomi S

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari