👤

un mobil se deplasează pe o distanță de 2,5 km cu viteza de 90 km/ cât tîmp a durat deplasarea ?​

Răspuns :

d=2,5 km

v=90 km/s

t=?

__________

[tex]v = \frac{d}{t} \\ \\ t = \frac{d}{v} \\ \\ t = \frac{2.5km}{90 \frac{km}{s} } = 0.27s[/tex]