👤

Ana a cumpărat câteva ilustrate la pre- țul de 12 lei. Dan a cumpărat tot atâtea ilustrate, dar la prețul de 15 lei. Ştiind că Ana a cheltuit 60 de lei, aflați cât a cheltuit Dan. a) Organizați datele problemei într-un tabel. b) Scrieți rezolvarea cu justificări. c) Numiți metoda de rezolvare a problemei. Va rog repede!! Dau coroana!!!​

Răspuns :

Răspuns:

60÷12=5

Explicație pas cu pas:

metoda multiplicari

Răspuns:

x buc Anax12lei=60lei

Explicație pas cu pas:

X buc=60/12, x buc=5,x buc Dan x 15 lei =?lei 5x 15=75 lei a cheltuit de Dan