👤

Pentru substanța chimică H2 So4 determinați :

a)RA
b)M
c)%elemente
d)masa de H2 So4 din 20 moli H2 SO4
e)masa de O conținută de 910g H2SO4
f)masa de H2SO4 care conține 40g H ?

VA ROG FRUMOS ❗❗❗
URGENT❗❗❗
DAU COROANA +50 PUNCTE ❗❗❗​


Răspuns :

Răspuns:

H2SO4

a) R.A. H:S:O=2:1:4

b) M H2SO4=2×1+32+4×16=98g/mol

c)

98 g H2SO4................2gH............32gS............64gO

100gH2SO4.................xgH...............ygS...............zgO

x= 100×2/98 =calculeaza

y=100×32/98=calculeaza

z= 100×64/98=calculeaza

d)

n=m/M

m=n×M=20×98=calculeaza

e)

98g H2SO4..............64gO

910gH2SO4...............xgO

x=910×64/98=calculeaza

f)

98gH2SO4.................2gH

xgH2SO4..................40gH

x=40×98/2=calculeaza

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari