Află temperatura unei bucăți de cupru cu masa m1=4kg,care introdusă într-o cantitate de apa m2=2kg,face ca aceasta să-și modifice temp de la t2=10 grade celsius la t=20 grade celsius, știind că se pierde u =30% din caldura cedată prin racirea cuprului.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!