👤

un biciclist străbate o distanță de 40 de km cu viteza medie de 4m/s . calculează durata deplasării pe acesta distanță . exprima rezultatul în secunde​

Răspuns :

40km*1000=40000m
V=d/t
4m/s=40000m/x
x*4m/s=40000m
x=40000/4
x=10000s
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari