va rog îmi trebuie urgent rezolvarea dau 100 de puncte!

Răspuns:
1 mol CaCO3 = 1200 produce 1 mol CaO = 60 g
x g produce 80 g
x= 162,8571 g CaCO3
1 mol CaCO3 ....... 1200 g
y moli CaCO3.........162,8571 g
y= 1,6285 moli CaCO3
Explicație: