👤

Care este valoarea căldurii necesare pentru a ridica temperatura unei cantități de 500 g de apa de la 20°C la 60°C ?​

Răspuns :

Răspuns:

Q=85400J

Explicație:

Q=m c dt unde m=500g=0.5kg, c=4270J/kg/K este caldura specifica a api, iar dt=69-20=40⁰C=40K este diferenta de temperatura.

Q=0.5×4270×40=4270×20=85400J