👤

un biciclist se misca pe o panta cu acceleratia de 0.3 m/s la patrat. ce viteza va avea el peste 20 de s de la inceputul miscarii, daca viteza lui initiala este egala cu 4m/s​

Răspuns :

Răspuns:

V=a x t

V= 0,3×20

V=6m/s

Vfinala = V+Vi

Vfinala = 6m/s + 4 m/s

Vfinala = 10m/s

Explicație:

nmk

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari