👤

Calculați cantitatea H2CO3 care conține 8 moli carbon.

Răspuns :

Răspuns:

DIN fomrula moleculara , deduc:

1mol H2CO3 contine 1mol C......2molH......3molO.

x.....................................8molC

x= niu=  8molH2CO3

daca se cere masa de acid carbonic, trebuie sa calculezi masa molara

miu(M)= (2x1gH+ 1x12gC+ 3x16gO)/mol= 62g/mol

m= niuxmiu(M-)= 8molx62g/mol= 496gH2CO3

Explicație: