👤

Copuneti si rezolvati o problema care sa se rezolve prin metoda comparatiei!​

Răspuns :

Răspuns:

De la o cofetarie, Ana a cumparat 2 inghetate si 4 prajituri, platind 26 de lei. In alta zi, la aceleasi preturi, a cumparat 2 inghetate si 6 prajituri de acelasi fel ca primele, platind 34 de lei. Cati lei costa inghetata? Dar prajitura?

Rezolvare:

Rezolvarea se face prin metoda comparatiei:

2 inghetate……4 prajituri…….26 lei

2 inghetate……6 prajituri…….34 de lei

Observam ca in ambele dati au fost cumparate cate 2 inghetate, astfel putem afla pretul prajiturilor:

6-4=2

34-26=8 lei

8:2=4 lei prajitura

Astfel 4 praituri costa 16 lei (4*4=16)

26-16=10

10:2=5 lei inghetata

 

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari