👤

avem 300 grame de soluție de concentrație 15% pe care o amestecăm cu 100 g de apă trebuie să aflăm Concentrația soluției finale​

Răspuns :

Răspuns:

ms=300g

C1=15%

md= C×ms/100=15×300/100=45g

ms=md+mapa=45+100=145g

C2=md×100/ms=45×100/145=31.03%

Explicație:

Răspuns:

Ms =300g

C1=15%

Md=c x ms/100=15x300/10=45g

Ms=md+mapa=45+100=145g

C2=md x100/ms=45/145=31

Explicație:

31%