👤


calculează volumul soluției apoase de acid sulfuric (p = 1,143g/mL), de concentrație 20%, care conține 60 g de acig
sulfuric


Răspuns :

Răspuns:

262,46 mL solutie H2SO4

Explicație:

[tex]\frac{c}{100}=\frac{m_{d}}{m_{s}} => m_{s} = \frac{100 * m_{d}}{c}[/tex]

[tex]m_{s} = \frac{100*60}{20} = 300g H_{2}SO_{4}[/tex]

[tex]p=\frac{m}{V} => V = \frac{m}{p}[/tex]

[tex]V_{solutie_{H_{2}SO_{4}}} = \frac{300g}{1,143g/mol} = 262,46 mL[/tex]