Răspuns :
Răspuns:1) Δt = 0,24 secunde
2) Δd = 6048 metri
Explicație:
trebuie sa stim formula : viteza = distanta : timp
v = Δd : Δt
si faptul ca 1 minut = 60 secunde
1 m = 100 cm
1)
v = 25 cm/s = 0,25 m/s
distanta Δd = 6 mm = 0,006 m
timpul Δt = Δd : v = 0,006 m : 0,25 m/s = 0,24 secunde
2)
V = 50,4 m/s
Δt = 2 minute = 2 x 60 = 120 secunde
Δd = v x Δt = 50,4 m/s x 120 s = 6048 metri
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!