👤

- b) într-o zi, la o alimentară s-au vândut 126, iar în a doua zi - 119 chifle la același preţ. Din vânzarea chiflelor, în prima zi s-a încasat cu 35 de lei mai mult decât în a doua zi. 2
vă rog cu schemă şi justificări
dau coroana!!!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

x pretul unei chifle

prima zi - 126 chifle

a doua zi - 119chifle

126x=119x+35

126x-119x=35

7x=35

x=5 lei pretul unei chifle