Răspuns :
Răspuns:
masa de soluție este suma dintre masa de apă și masa de substanță dizolvată
ms =m,d+m,apă
concentrația procentuala
c=(md×100)÷ms
masa de soluție se află cu relația de calcul
ms=(md×100)÷c
ms=(6×100)÷12
ms= 50g
m,apă = m,s-md
m,apă =50-6=44g,apă
Ce substanța este im soluție sau este o alta soluție care se diluează cu apa? Poti scrie te rog cerința pentru ca nu erete foarte specific.
Dar dacă este o substanța diluată in apa și rezulta o soluție, apa nu are masa dizolvată=> md este a substanței respective și concentrația este a soluției, iar in soluție vor fi tot 6g masa dizolvată și scoți din formula masa soluție. Din masa soluției scoți masa dizolvată și este masa apei. (Așa am inteles eu problema, nefiind o cerința foarte clară) las și o poza
Dar dacă este o substanța diluată in apa și rezulta o soluție, apa nu are masa dizolvată=> md este a substanței respective și concentrația este a soluției, iar in soluție vor fi tot 6g masa dizolvată și scoți din formula masa soluție. Din masa soluției scoți masa dizolvată și este masa apei. (Așa am inteles eu problema, nefiind o cerința foarte clară) las și o poza

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!