👤

ce cantitate de Cu se gaseste in 240g Cu2O
repedeeeeeee va rog


Răspuns :

Răspuns:

MCu2O=2×64+16=144g/mol

144g Cu2O..........128g Cu

240g Cu2O..........xg

x=240×128/144= calculează

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari