Răspuns :
m.apa = 50 g
ms1 = 600 g
c1= 25%
----------------------/----
c2= ?
---------------------//---
c% = mdx100/ms
=> md = c%xms/100 = 25x600/100 = 150 g
ms2 = m.s - m.apa = 600-50 = 550 g
=> c2% = mdx100/ms2 = 150x100/550 = 27,27%
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!