Răspuns :
Răspuns:
12x 60 x 60 = 43200 m pe ora sau 43.2km pe ora ......43,2( A-B ) + 43,2 B-A = 86,4 86,4 :2 distante = 43,2 media vitezei
Răspuns: v medie = 43,2 km/h
Explicație: Rezolvarea completa, indiferent de valorile vitezelor :
Viteza medie este raportul dintre distanta totala si timpul necesar parcurgerii acestei distante
v = d : t
distanta totala este suma dintre distanta BA si distanta retur, AB
d AB = dBA = 2d
timpul total este suma tBA si t AB
tBA = d : v₁
tAB = d : v₂
t total = d : v₁ + d: v₂ = (v₂d + v₁d) : v₁v₂ = d (v₂+v₁) / v₁v₂
viteza medie = d : t = 2d : [ d (v₂+v₁) / v₁v₂] = 2 v₁v₂ / (v₁+v₂)
v₁ = 43,2 km/h
v₂ = 12 m/s = 12 x 3600 = 43200 m/h = 43,2 km/h
v medie = 2 x 43,2 x 43,2) / (2 x 43,2) = 43,2 km/h
[ in cazul de fata, viteza medie este chiar media aritmetica a vitezelor, deoarece v₁ = v₂ si t₁ = t₂ ]
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!