👤

aflați cantitatea de clor rezultata din descompunerea a 500 g clorura de sodiu ​

Răspuns :

Răspuns:

MNaCl=23+35,5=58,5g/mol

MCl2=2×35,5=71g/mol

2×58,5g...............71g

2NaCl   →  2Na + Cl2

500g......................xg

x=500×71/2×58,5=calculeaza

Explicație: