👤

Ce concentrație procentuală masică va avea o soluție obținută prin dizolvarea a 50g de sare în 250g de apă? ​

Răspuns :

Răspuns:

md=50g

mapa =250g

ms=?

C=?

ms=md + mapa =50+250=300g

C = md×100/ms=50×100/300=calculează