👤

n mas 500 g

C = 9 %

mH2O = ?


Răspuns :

Răspuns:

aplic relatia  

c= mdizx100/ms,       unde ms= mdiz+m,apa

m,diz= cxms/100= 9x500/100g= 45g

m,apa= ms-m,diz= 500g-45g= 455g

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari