Răspuns :
Răspuns:
Infinitiv: darui
Infinitiv lung: daruire
Participiu:daruit
Imperativ pers. a doua: daruire;daruiti
Prezent: darui
Conjuctiv prezent: darui
Imperfect: eu daruiam
Perfectul simplu: daruii
Mai mult ca perfectul: daruisem
Conjuctiv perfect: daruit
Conditional perfect: daruit
Conditional prezent: darui
Perfectul compus: daruit
Viitor: darui
Viitor anterior: daruit
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!