Răspuns :
Răspuns:
0,000016g
Explicație:
Inițial ai 250 g soluție (ms)
folosești formula concentrației pentru a afla md
care este egal cu md2
și folosești cea de a 2a concentrație pentru a afla mapa
ms=mapa+md1

Răspuns:
C=md×100/ms
md= C×ms/100=5×250/100=12,5g
ms= md+ m apa
m apă = 250- 12,5= 237,5g
25= 12,5/(12,5+ m apa) × 100
25( 12,5 + m apa)=1250
25m apa= 937,5g
mapa=37,5g
m apa evaporata=237,5- 37,5=200g.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!