Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
trebuie sa știi ca o ora are 60 minute si 1 km = 1000 metri
a) durata deplasarii este diferenta dintre ora sosirii si ora plecarii
durata = 13:50 - 10:30 = 3:20
3 ore si 20 minute = 3 x 60 + 20 = 200 minute
b) viteza = distanta : timp
distanta = 240 km = 240 000 metri
timp = 200 minute = 200 x 60 = 12 000 secunde
viteza = 240 km : 200 minute = 1,2 km / minut
viteza = 240 000 m: 12 000 s = 20 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!